Baza e të dhënave të ADN-së duhet të përmbajë informacion për të gjithë ushtarakët që aktualisht janë të dislokuar në vijat e para.

Kështu tha zëvendësministrja e Punëve të Brendshme të Ukrainës, Kateryna Pavlichenko, e cila foli në një konferencë për shtyp.

Për të sqaruar të dhënat për personat e zhdukur dhe për identifikimin e trupave, kërkohen teste të ADN-së, tha ajo, duke shtuar se përpilimi i bazës së të dhënave të ADN-së është i rëndësishëm në këtë drejtim.

“Tani po flasim për faktin se ka një numër të madh të të vdekurve, në veçanti, nga popullata civile, natyrisht edhe nga ushtarakët tanë. Në këtë bazë duhet të jetë shërbimi për zmbrapsjen e agresionit të armatosur. Pra, para së gjithash, ne fokusohemi në këtë kategori të personelit me Ministrinë e Brendshme, Forcat e Armatosura dhe të gjithë ata që janë përfshirë sot në shërbimin e vijës së parë”, tha Pavlichenko.

Duke iu përgjigjur pyetjes nëse do të futen të dhëna në bazë që nga lindja, zëvendësministrja shprehu mendimin se “duhet të arrijmë në atë pikë që kjo bazë të dhënash të plotësohet për çdo ukrainas”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb