Recetë nga znj Eneida
Përbërësit

2 vezë
50 gr sheqer
2 lugë gjalpë
100 ml qumësht
80 gr miell
1 zarf pluhur pjekës
6 mollë
Pak kanellë
Përgatitja

Presim mollët në mes, më pas në feta të holla dhe i spërkatim me kanellë. Rrahim vezët me sheqerin, shtojmë gjalpin, qumështin, miellin dhe pluhurin pjekës. Mollët i shtojmë te brumi dhe i trazojmë. Më pas i kalojmë në një tavë me diametër 20cm dhe nga lart i vendosim një dorë mollë që e kemi ruajtur. E pjekim për 40 min në 180 gradë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: