Nga: ZONJA KATERINA


4 banane, 4 lgj gjalpë, 1 filxhan sheqer, 3 filxhanë miell, ½ filxhan vaj, 1 lk sodë buke, 1 bustinë pluhur pjekës, 1 bustinë vanilje, 1 ½ filxhan lëng portokalli, Cipa e 2 portokalleve, ½ filxhan kakao, 1 lgj uthull, 2 lgj konjak


Presim fillimisht bananet ne feteza. Ne nej tigan t ecilin ekemi ngrohur me pare hedhim 2 luge sheqer dhe karamelizojme bananet. Me pas i largojme qe te ftohen.


Ne nje tas te madh hedhim fillimisht masat e lengshme (tek lengu i portokallit hedhim dhe soden ebukes). Me pas shtojme miellin e tarzuar me pluhurin pjekes dhe me kakaon. I trazojme mir ete gjithe perebersit derisa te lidhet brumi. Ne nej tave ku kemi vendosur nej leter pjekje vendosim gjysmen e sasise se burmit me pas vendosim bananet e karamelizuar dhe ne fudn hedhim pjesen tjeter te brumit. E nivelojme mire kekun dhe evendosim te piqet ne furre ne temeparturen 175 – 180 grade per 45-50 minuta.
(er.cu/vila24/ BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: