Leku ka forcuar pozitat ndaj euros dhe dollarit në tregun e këmbimit valutor, duke risjellë monedhën kombëtare në pozicion të rikuperuar pas humbjeve që shënoi në fillim të muajit janar.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro këmbehet 133.88 lekë ose 0.09 lekë më pak se një ditë më parë dhe dollari amerikan blihet këmbye me 109.57 lekë, 0.01 lekë më pak.

Këmbimi valutor vendas reflekton ecurinë në bursat ndërkombëtare dhe kërkesë oferta vazhdon të orientojë pozitat e këmbimit, shkruan ata.

Modeli aktual i kursit të këmbimit është në përputhje me pritshmëritë e Bankës së Shqipërisë dhe luhatjet janë brenda parashikimeve të institucionit qendror bankar në vend.

kembimi

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: