Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha se pritet që Grupi rus Wagner, i cili është shumë aktiv në pjesët lindore të Ukrainës, do të vazhdojë të marrë armë nga Koreja e Veriut, ndërsa shtoi se SHBA i ka bërë thirrje shtetit aziatik të ndalojë.

Shtetet e Bashkuara kanë shpërndarë gjithashtu imazhe satelitore duke pretenduar se ofrojnë prova se vendi po i dërgon armatim grupit mercenar rus. Koreja e Veriut ka mohuar më parë furnizimin e grupit Wagner me armë.

Ai konfirmoi gjithashtu se SHBA-ja do ta emërojë Grupin Wagner një Organizatë Kriminale Transnacionale “të rëndësishme” dhe priten sanksione shtesë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: