Një këngëtare e muzikës popullore çeke ka vdekur pasi u infektua qëllimisht me COVID-19 për të marrë një leje shëndetësore që e lejonte atë të vizitonte saunën dhe teatrin.

Hana Horka, vokalistja e grupit “Asonance”, vdiq të dielën pasi u infektua me variantin Delta në moshën 57-vjeçare, sipas djalit të saj Jan Rek.

Kjo, pasi dëshmia e vaksinimit ose e infektimit kërkohet për të hyrë në objektet kulturore dhe sportive, si dhe për udhëtime dhe për të vizituar bare dhe restorante në shtetin anëtar të BE-së, i cili po përballet me një numër në rritje të coronavirusit.

Jan tha: “Ajo vendosi të vazhdojë të jetojë normalisht me ne dhe preferoi të infektohej sesa të vaksinohej”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Dy ditë para vdekjes së saj, Horka bëri një postim në rrjetet sociale për të thënë: “Kam mbijetuar..”.
“Kështu që tani do të ketë teatër, sauna, një koncert… dhe një udhëtim urgjent në det”, shtoi ajo. Horka doli për një shëtitje jashtë, por kur u kthye filloi të ankohej për dhimbjen e shpinës dhe menjëherë pas kësaj ndërroi jetë.

Vendi me 10.7 milionë banorë njoftoi të martën më shumë se 20,000 infeksione të reja të COVID-19.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb