Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se do të përforcojnë mbrojtjen kimike, biologjike dhe bërthamore, si përgjigje ndaj kërcënimeve të Rusisë.

“Komandanti ynë i lartë ushtarak Gjeneral Walters ka aktivizuar elementët e mbrojtjes kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore të NATO-s dhe aleatët po vendosin mbrojtje shtesë kimike, biologjike dhe bërthamore për të përforcuar grupet tona ekzistuese dhe të reja mbështetëse,” u tha ai gazetarëve në Bruksel pas një takimi të jashtëzakonshëm. të krerëve të shteteve dhe qeverive.

Shqetësimet burojnë nga “retorika e rreme” ruse se Shtetet e Bashkuara, aleatët e NATO-s dhe Ukraina po përgatiten të përdorin armë biologjike, tha Stoltenberg.
“Ne kemi parë më parë se kjo mënyrë për të akuzuar të tjerët është në fakt një mënyrë
për të krijuar një pretekst për të bërë të njëjtën gjë edhe vetë.

Përpara se të fliste, liderët e NATO-s lëshuan një deklaratë të përbashkët duke u zotuar të “rrisin gatishmërinë për kërcënimet kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore”, duke shtuar se “vendime të mëtejshme” do të merren në samitin e ardhshëm të NATO-s, të planifikuar për këtë verë në Madrid.

“Çdo përdorim nga Rusia i një arme kimike apo biologjike do të ishte i papranueshëm dhe do të rezultonte me pasoja të rënda”, thuhet në deklaratë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb