Sipas analistit Fatos Lubonja kryeministri Edi Rama është treguar i zoti duke mbajtur një ekuilibër e duke luajtur në të dy krahët, duke mos krijuar armiqësi port ë mos shkelësh me këmbë vlerat që ti ke luftuar,

I ftuar në “Real Story”, Lubonja u shpreh se pavarësisht kërcënimit të Erdogan për të luftuar FETON, atij nuk i intereson të të krijojë konflikt.

“Ne duhet të zgjedhim mes një shteti autokrat dhe një shteti demokratik. Një gjë janë miqësitë e popullit, nuk mund të armiqësohesh por nga ana tjetër nuk mund të shkelësh me këmbë disa vlera që t’i ke luftuar. Rama është treguar i zoti se ka mbajtur një ekuilibër duke luajtur në dy krahët.

Partia e Erdogan nuk ka lidhje me Partinë Socialiste  këtu, është parti konservatore mbi baza fetare. Pyetja është si ka mundësi që Europa e pranon Ramën? Rama ka arritur të krijojë figurën se është si Erdogani në Turqi. Edhe një aleat i Ramës, i biri i Sorosit, në Turqi ka problem me të pas i ka arrestuar një aktivist. Se sa mund të luajë Rama me këtë lojë nuk e dimë. Edhe Erdogani bën kërcënime por edhe Rama luan me të. Shqetësimi për Feton i Erdoganit nuk e dëmton shumë Ramën, marrëdhëniet. Ai nuk ka interes të krijojë konflikt dhe këtu hyn në lojë opozita he intelektualët. Edhe opozita jonë nuk do të prishet me Erdoganin, edhe ndihmat i duan të gjitha. Ka të njëjtën mendësi vasali ndaj perëndimorëve që qëndrojnë pa dinjitetin që kërkon Shqipëria. Prandaj Rama do të vazhdojë ta luajë këtë lojë. Erdogan në Turqi ka një opozitë shumë të fortë”- u shpreh Lubonja.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb