Bordi i drejtorëve të Interit do të ratifikojë nesër një deficit që duhet të jetë rreth 130/140 milionë euro. Në fund të tetorit, bilanci i mbyllur më 30 qershor do të sillet përpara aksionerëve.

Humbje më të larta se parashikimet e parashikuara disa muaj më parë, por ende më të ulëta se -245 milionë të një sezoni më parë. Klubi “djeg” rreth 10 milionë në muaj dhe bllokada e vendosur nga qeveria kineze për investimet e huaja në futboll imponon një linjë të përgjithshme shtrënguese në familjen Zhang, që vështirë se mund të sanksionohet gjatë Kongresit të 20-të të Partisë Komuniste.

Skenari mbetet i njëjtë, situata si sot nuk është më e qëndrueshme as në afat të shkurtër. Nëpërmjet kompanisë Holding në Luksemburg, familja Zhang ka nënshkruar një hua prej 275 milionë euro me fondin amerikan Oaktree për ta shlyer në vitin 2024, nën kushtëzimin e kalimit të pronësisë tek Oaktree me zbatimin e “pengut”.

Kjo është arsyeja pse më shumë se një partner i ri, shitja e Interit është e nevojshme për Zhang-ët. Në lidhje me këtë, “Il Sole 24 Ore” raporton sot se pas mandatit të Goldman Sachs, tashmë familja i ka besuar një detyrë të dytë bankës amerikane të investimeve Raine Group, e njëjta që shiti (negocioi) Chelsea e miliarderit rus Roman Abramovich disa muaj më parë te grupi i investitorëve të përfaqësuar nga Todd Boehly.

Siç nënvizon gazeta ekonomike, “zona gjeografike e kërkimit të investitorit të mundshëm mbetet, si në rastin e Bluve, ajo amerikane. Megjithatë, sipas burimeve të brendshme, investitorët potencialë mund të jenë të ndryshëm nga ata që u zbuluan në ish-skuadrën e Abramovic para verës.

Tani mbetet për të kuptuar kohën e procesit eksplorues që synon gjetjen e një investitori. Në javët në vijim, – vazhdon “Il Sole 24 Ore”, – një firmë ligjore me siguri do të emërohet gjithashtu si konsulente.

Sipas planeve të familjes Zhang, deri pak muaj më parë, në qendër të vëmendjes ishte kërkimi i një aksioneri minoritar, i cili mund të sillte burime të reja, por kjo rrugë duket komplekse dhe tani zgjedhja mund të bie mbi shitjen e shumicës së klubit zikaltër. Thelbi mbetet vlerësimi i klubit, i cili është në një nivel mjaft të lartë dhe gjithsesi mbi një miliard euro”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb