Kompetencat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara përfshirë Shtetet e Bashkuara të hënën pranuan që zgjedhjet në Haiti do të vonohen deri në gjysmën e dytë të vitit 2022, pasi kombi i varfër po goditet nga kriza të përsëritura.

Shtetet e Bashkuara, lojtari më me ndikim i huaj në Haiti, nxiti më herët që zgjedhjet të bëheshin këtë vit për të rivendosur legjitimitetin demokratik në mes të një vakumi pushteti.

Por zgjedhjet u shtynë për një kohë të pacaktuar javën e kaluar pasi kryeministri Ariel Henry shkarkoi anëtarët e Këshillit Zgjedhor të Përkohshëm..

Duke iu drejtuar Këshillit të Sigurimit, përfaqësuesja speciale e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së në Haiti, Helen La Lime, theksoi një marrëveshje muajin e kaluar midis partive politike që bëri thirrje për një këshill të ri të përkohshëm zgjedhor dhe përfshirje të diasporës.

“Marrëveshja parashikon mbajtjen e zgjedhjeve jo më vonë se gjysma e dytë e 2022,” tha La Lime.

Haiti nuk ka një parlament të ulur për më shumë se një vit e gjysmë për shkak të mosmarrëveshjeve, dhe vendi ndodhet nën sundimin e një personi nga presidenti Jovenel Moise.

Moise u vra në korrik, dhe Haiti u trondit më vonë nga një tërmet dhe stuhi tropikale, duke sjellë më shumë paqëndrueshmëri në një vend tashmë të shkatërruar nga dhuna.

Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas-Greenfield, nuk e kundërshtoi afatin kohor të zgjedhjeve.

Ajo u bëri thirrje autoriteteve të Haitit që “të lëvizin shpejt për të rivendosur institucionet demokratike të vendit”, por nuk tha një datë zgjedhjesh.

“Shtetet e Bashkuara mbështesin një proces gjithëpërfshirës, ​​të udhëhequr nga Haiti, duke përcaktuar rrugën drejt demokracisë përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme sa më shpejt që të lejojnë kushtet,” tha ajo.

” Qeveria e Haitit, partitë politike, shoqëria civile, udhëheqësit fetarë, sektori privat dhe diaspora të punojnë së bashku në interes të popullit për t’u kthyer në qeverisjen demokratike.”

Kina dhe Rusia, të cilat shpesh luftojnë me Shtetet e Bashkuara për të drejtat e njeriut, të dy ngritën trajtimin e Haitianëve.

“Ne shpresojmë që të drejtat e njeriut dhe dinjiteti i emigrantëve Haiti do të mbrohen siç duhet,” tha i dërguari kinez Geng Shuang, dhe bëri thirrje për një tranzicion urgjent politik në Haiti.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb