Më shumë se 18 muaj në pandeminë e koronavirusit, një numër vendesh kanë vendosur se është koha për t’u hapur dhe për të miratuar një model “të jetosh me Covid”.

Disa kanë norma të lakmueshme të vaksinimit; të tjerët kanë vendosur që kostot e kufizimeve të vazhdueshme ekonomike dhe sociale të jenë më të mëdha se përfitimet.

Po cilat janë vendet që kanë vendosur të jetojnë me pandeminë?

Danimarka: Vendi që deklaroi masat paraprake

Qeveria daneze hoqi të gjitha kufizimet e mbetura të koronavirusit në vend më 10 shtator, duke thënë se Covid-19 nuk ishte më “një sëmundje e cila është një kërcënim kritik për shoqërinë”.

Singapor: Përpjekja për të jetuar me Covid, por Delta nuk po ndihmon

Qeveria e Singaporit njoftoi në qershor se po planifikonte të lëvizte drejt një jetese me strategjinë Covid – duke u përpjekur për të kontrolluar shpërthimet me vaksina dhe monitoruar shtrimet në spital në vend që të kufizonte jetën e qytetarëve.

Autoritetet filluan të lehtësojnë disa kufizime në gusht, duke lejuar njerëzit e vaksinuar plotësisht të darkojnë në restorante dhe të mblidhen në grupe prej pesë vetash, nga dy.

Tajlandë: Marrja e ngadaltë e vaksinës, por gjithsesi po hapet

Tajlanda planifikon të rihapë Bangkokun dhe destinacionet e tjera të njohura për vizitorët e huaj muajin e ardhshëm, thanë zyrtarët javën e kaluar, ndërsa kombi i Azisë Juglindore përpiqet të ringjallë industrinë e tij kryesore të turizmit pavarësisht rritjes së numrit të infeksioneve.

Sipas programit të zgjeruar, turistët që janë të vaksinuar plotësisht kundër Covid-19 dhe angazhohen për një regjim testimi do të lejohen të hyjnë në kryeqytet, Hua Hin, Pattaya dhe Chiang Mai, sipas Reuters.

Afrika e Jugut: Lehtësimi i kufizimeve, por Delta është ende një kërcënim

Afrika e Jugut ka filluar të lehtësojë disa kufizime të Covid-19 ndërsa normat e infeksionit zvogëlohen në vend.

Ndër masat e tjera, shtetrrethimi gjatë natës në mbarë vendin është shkurtuar në 11 pasdite deri në 4 të mëngjesit, madhësia e tubimeve të lejuara është rritur në 250 njerëz brenda dhe 500 jashtë, dhe kufizimet në shitjet e alkoolit janë zvogëluar më tej.

Kili: Shkalla e lartë e vaksinimit do të thotë që turistët mund të kthehen

Kili është vlerësuar ndërkombëtarisht për fushatën e tij të qetë dhe të suksesshme të vaksinimit . Sipas raporteve të fundit të ministrisë së shëndetësisë, gati 87% e kilianëve të kualifikuar janë plotësisht të vaksinuar.

Vendi tashmë ka filluar të shpërndajë vaksina përforcuese për ata që janë plotësisht të vaksinuar. Autoritetet shëndetësore të enjten miratuan përdorimin e vaksinës kineze Sinovac për fëmijët e moshës gjashtë vjeç e lart; vaksinimet filluan të hënën.

Pavarësisht kërcënimit të paraqitur nga varianti Delta, qeveria të mërkurën njoftoi lëvizje për të rihapur vendin për turizmin ndërkombëtar nga 1 tetori, pikërisht në kohën e sezonit veror të kombit të hemisferës jugore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: