Një ndërmjetësues ka urdhëruar aktorin e njohur amerikan, Kevin Spacey që t’i paguajë 31 milionë dollarë gjobë studios MRC për shkelje të kontratës, pas akuzave për ngacmime seksuale, sipas BBC.

Vendimi u mor vitin e kaluar, por u bë publik dje, pasi avokatët e studios, MRC, paraqitën një kërkesë gjyqësore për të konfirmuar çmimin.

Aktori është përballur me disa akuza për sulme seksuale që nga viti 2017. Spacey ka mohuar çdo akuzë.

Spacey, 62 vjeç, humbi rolin e tij kryesor si një politikan dashamirës në ”House of Cards” dhe ka mbajtur një profil relativisht të ulët që kur u akuzua për krijimin e një mjedisi “toksik” pune në xhirime, duke bërë komente të vrazhda.

Ai është një nga figurat e para të mëdha të Hollivudit që u akuzua publikisht për sjellje të pahijshme, pas skandalit të Harvey Weinstein.

MRC dhe Netflix e pushuan Spacey nga ”House of Cards” dhe e përjashtuan atë nga shfaqja.

”Si rezultat, studioja tha se humbi miliona dollarë sepse tashmë kishte filluar të punonte për sezonin e ardhshëm”, thonë dokumentet e arbitrazhit, sipas mediave amerikane. MRC ngriti padinë në janar 2019, duke kërkuar të rikuperonte kostot dhe duke argumentuar se sjellja e zotit Spacey shkelte politikën e ngacmimit seksual të studios.

”Avokatët nga të dyja palët dëgjuan nga më shumë se 20 persona në një seancë konfidenciale tetë-ditore të arbitrazhit në shkurt 2020”, raporton ”Variety”.

Ai shtoi se vendimi prej 46 faqesh i marrë pesë muaj më vonë mbetej konfidencial.

Megjithatë, peticioni i bërë nga MRC në Gjykatën e Lartë të Los Anxhelesit të hënën konfirmon se një vendim është marrë në favor të studios.

Spacey dhe kompanitë e tij të prodhimit ”M Profitt Productions” dhe ”Trigger Street Productions”, u urdhëruan të paguajnë dëmshpërblime, tarifat e avokatëve dhe shpenzimet gjyqësore. Ai apeloi kundër vendimit, por ai u refuzua këtë muaj.

Avokati i Spacey nuk ka pranuar të komentojë për mediat amerikane. Akuzat publike për sjellje të pahijshme seksuale filluan të bëhen kundër Spacey në tetor 2017, kur aktori Anthony Rapp pretendoi se ndaj tij ishin bërë sulme seksuale kur ishte 14 vjeç.

Spacey lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se nuk e mbante mend takimin, por se i detyrohej zotit Rapp “faljen më të sinqertë për atë që do të kishte qenë sjellje thellësisht e papërshtatshme”.

Pasuan ndërkohë një varg akuzash, duke përfshirë atë se ai përqafoi një adoleshent në një bar në Massachusetts në vitin 2016, për të cilin padia civile u pushua përfundimisht dhe se ai sulmoi seksualisht një terapist masazhi në Malibu, Kaliforni.

Masazhisti vdiq në vitin 2019 përpara se veprimi i tij ligjor të arrinte në gjykatë.

Spacey humbi disa punë si aktor si rezultat i akuzave, por iu rikthye aktrimit këtë vit, me një rol të vogël në një film të pavarur italian me buxhet të ulët, të drejtuar nga Franco Nero.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb