Komisioneri i Kievit për të drejtat e njeriut akuzoi rusët për rrëmbimin e fëmijëve të vendit të tij dhe shitjen e tyre për seks.

“Kanalet e telegramit zbuluan se rusët po rrëmbejnë fëmijë ukrainas dhe po bëjnë video seksuale me ta,” tha komisioneri i të drejtave të parlamentit ukrainas Dmytro Lubinets në një postim në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Për shembull, ata po ofrojnë 250,000 rubla (130,000 hryvnia) për një djalë që duhet të fillojë shkollën së shpejti,” tha ai, duke e përshkruar djalin si një jetim ukrainas.

Lubinets postoi një fragment nga një shkëmbim në WhatsApp midis dy personave që dyshohet se diskutonin përdorimin e një djali të ri për një xhirim pornografie për fëmijë.

“Ai është sjellë nga Ukraina, nga një jetimore, nuk ka të afërm”, thotë njëri nga dy personat në shkëmbim.

“Ata porositën një seri video me të,” tha ai. Personi nuk dha moshën e fëmijës, por tha se djali duhet të fillojë shkollën “së shpejti”.

“Ne po sjellim të vegjël për këtë lloj pune, nuk është e para që kemi sjellë”, shtoi personi.

Lubinets nuk tha se si e mori kopjen e shkëmbimit, por i bëri thirrje policisë së Ukrainës, policisë kibernetike dhe prokurorëve që të marrin “masat e duhura për të gjetur dhe dënuar fajtorët.

“Federata Ruse po rrëmben, vret, deporton dhe dhunon në mënyrë tinëzare fëmijët tanë”, shtoi ai.

“Si është e mundur kjo në botën e sotme?!”

Ukraina ka akuzuar forcat ruse për rrëmbimin e mijëra fëmijëve duke përfshirë jetimët dhe për t’i çuar në territorin e kontrolluar nga Rusia.

Në shtator, hetuesit e OKB-së akuzuan Rusinë për kryerjen e krimeve të luftës në “masë masive” në Ukrainë, duke përfshirë torturën dhe dhunën seksuale.

Në nëntor, Zonja e Parë e Ukrainës Olena Zelenska kërkoi një “përgjigje globale” ndaj përdorimit të dhunës seksuale si një armë lufte.

Ajo tha se prokurorët e Kievit po hetonin më shumë se 100 krime të mundshme nga ushtarët rusë.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb