Joe Biden thotë se Kievi ka “rrëmbyer një pjesë të zemrës sime” pas vizitës së tij në Ukrainë.

Në një shënim të shkruar me dorë, presidenti amerikan tha se ishte një “nder” të mirëpritet në kryeqytet “për të qëndruar në solidaritet dhe miqësi” me popullin e Ukrainës.

Shënimi, i postuar në llogarinë presidenciale në Twitter, përfundon duke thënë: “Zoti President, ju lutem pranoni respektin tim më të thellë për guximin dhe udhëheqjen tuaj. Slava Ukraini!”

Presidenti amerikan mbërriti në Kiev për të zhvilluar bisedime me homologun e tij ukrainas dhe për të riafirmuar mbështetjen e tij për vendin e shkatërruar nga lufta.

Fpau Qpxoaap4wz
Fpau Qpxoaap4wz

Gjatë vizitës së tij, Biden në mënyrë të befasishme premtoi një paketë mbështetjeje për Ukrainën dhe nuk arriti të bënte një njoftim për furnizimin e avionëve luftarakë.

Ai tha gjithashtu se Vladimir Putin po dështon në qëllimin e tij për të marrë kontrollin e Ukrainës dhe u zotua të mbështesë Zelenskyy “për aq kohë sa duhet”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb