Kina do të dorëzojë 1 miliard doza të tjera të vaksinave kundër COVID-19 në Afrikë dhe do të inkurajojë kompanitë kineze të investojnë jo më pak se 10 miliardë dollarë në kontinent gjatë tre viteve të ardhshme, tha Presidenti Xi Jinping.

Kina ka dërguar tashmë afro 200 milionë doza në Afrikë , ku normat e vaksinimit kanë rënë mbrapa mes shqetësimeve në rritje për përhapjen e variantit të ri Omicron të koronavirusit, i cili u identifikua për herë të parë në Afrikën Jugore.

Xi tha se 600 milionë doza do të ishin donacione dhe 400 milionë doza do të siguroheshin përmes mjeteve të tjera si prodhimi i përbashkët nga kompanitë kineze dhe vendet përkatëse afrikane. Kina  gjithashtu do të ndërtojë 10 projekte shëndetësore në Afrikë dhe do të dërgojë 1500 ekspertë shëndetësorë, tha ai.

Xi tha se një qendër ndërkufitare Kinë-Afrikë do të ngrihet për t’u ofruar institucioneve financiare afrikane një linjë kredie prej 10 miliardë dollarësh, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Kina do të sigurojë 10 miliardë dollarë financim tregtar për të mbështetur eksportet afrikane, për të krijuar një zonë për bashkëpunimin tregtar dhe ekonomik dhe për të ndërtuar një park industrial Kinë-Afrikë, tha ai.

Njoftimi vjen mes kritikave për marrëveshjet e Kinës për infrastrukturën për mallrat që disa ekspertë thonë se shalojnë vendet me borxhe të paqëndrueshme. Republika Demokratike e Kongos po shqyrton aktualisht një marrëveshje prej 6 miliardë dollarësh me investitorët kinezë për shqetësimet se ajo nuk është mjaft e dobishme për Kongon.

Iniciativa Belt and Road, në të cilën institucionet kineze financojnë infrastrukturën kryesore në vendet kryesisht në zhvillim, është ngadalësuar: financimi i bankave kineze për projektet e infrastrukturës në Afrikë ra nga 11 miliardë dollarë në 2017 në 3.3 miliardë dollarë në 2020, sipas një raporti nga firma ligjore ndërkombëtare Baker McKenzie.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha gjatë një turneu me katër vende në rajon javën e kaluar se Uashingtoni po shtynte për marrëveshje më të pastra pa borxhe të paqëndrueshme.

Importet e Kinës nga Afrika, një nga burimet kryesore të naftës së papërpunuar dhe mineraleve, do të arrijnë në 300 miliardë dollarë në tre vitet e ardhshme, tha Xi, duke shtuar se të dyja palët do të bashkëpunojnë në fusha të tilla si shëndetësia, inovacioni dixhital, promovimi i tregtisë dhe zhvillimi i gjelbër. .

Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa, duke folur gjithashtu përmes lidhjes video, falënderoi Kinën për mbështetjen e saj dhe tha se ekonomitë afrikane duhet të jenë në gjendje të prodhojnë vaksina kundër COVID-19.

Diskutimet në Organizatën Botërore të Tregtisë mbi një heqje të përkohshme të TRIPS për t’i vënë vaksinat dhe trajtimet COVID-19 të disponueshme për të gjithë, duhej të finalizoheshin, tha ai, ndërsa kritikoi kufizimet e udhëtimit të vendosura në Afrikën e Jugut.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb