KINA

Kina është bërë vendi lider dhe i pakonkurrueshëm në vaksinimin ndaj COVID-19. Së shpejti vendi më i populluar i botës arrin në 1 miliardë vaksinime.

Edhe pse e nisi me dy javë më vonë se SHBA, Kina e ka kaluar 3 herë Amerikën për vaksinim teksa në raport me botën Kina ka 40% të vaksinimeve në gjithë botën.

Vetëm në maj Kina bëri 500 milion vaksinime ndërsa të martën më shumë se 20 milion të tilla.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb