Kina ka komentuar për pezullimin e anëtarësimit të Rusisë në Këshillin e OKB-së, duke u shprehur se kjo do të përkeqësonte përçarjen mes shteteve anëtare.

“Procesi i përgatitjes së një rezolute për pezullimin e anëtarësimit të Rusisë në Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut nuk ishte i hapur dhe transparent, nuk pati konsultime me të gjitha shtetet anëtare dhe një qasje e tillë vetëm sa do ta përkeqësonte ndarjen në Këshill, ka njoftuar Ministria e Jashtme kineze.

Zëdhënësi Zhao Lijian, gjithashtu tha se një qasje e tillë vetëm sa do të rriste kontradiktat mes palëve dhe se kjo nuk do të kontribuonte në de-përshkallëzimin e konfliktit dhe bisedimet e paqes.

Ndër të tjera shtoi se Kina kundërshton përdorimin e çështjes për të ushtruar presion mbi vendet e tjera.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: