Kina ka lëshuar në orbitë dy satelitët e parë për projektin e tij të ri ‘Internet of Things’, që do të shërbëejë për zbulime të ndryshme, nga komunikimi tek monitorimi i ambjentit.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Një nga këta satelitë është pagëzuar me emrin ‘Wuhan’, në nder të sakrificave të bera nga banorët e qytetit kinez në luftën kundër koronavirusit.

Të dy satelitët janë lancuar nga raketa vektore Kuaizhou-1A, në të cilën lexohet ‘Wuhani heroik, Kina e madhe’ dhe ‘nderim për operatorët shëndetësor. Në këtë galeri disa pamje nga satelitët.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb