Qyteti Chengdu në Kinë po planifikon të ndërtojë një hënë artificiale, e cila të ndriçojë qiellin në një largësi deri në 80 km përreth saj.
‘Sateliti ndriçues’ që do të ndërtohet në vitin 2020, mendohet të jetë tetë herë më i ndritshëm se Hëna e vërtetë.

Autoritetet kanë dhënë disa detaje për projektin dhe thonë se ideja lindi nga një artist francez që parashikoi një gjerdan me pasqyra që vareshin mbi Tokë.
(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb