Numri i vdekjeve nga epidemia e koronavirusit në Kinë u arrit në 1.600, pasi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) vlerësoi përpjekjet e vendit për të përmirësuar sëmundjen e re, duke thënë se ata kanë “blerë kohën e botës” dhe se kombet e tjera duhet të shfrytëzojnë sa më shumë .

Ndërkohë Franca raportoi vdekjen e parë në Evropë nga infeksioni, i njohur si COVID-19, ku humbi jetën një turist kinez nga provinca Hubei.

Shumë vende kanë konfirmuar raste të reja të koronavirusit, dhe disa prej kanë pezulluar lidhjet tregtare dhe  udhëtimet me Kinën në përpjekje për të përmirësuar përhapjen e virusit.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, u bëri thirrje qeverive të rrisin përpjekjet e tyre për t’u përgatitur për virusin, duke thënë “është e pamundur të parashikoni se cilën drejtim do të marrë kjo epidemi”.

Agjensia është “e shqetësuar nga rritja e vazhdueshme e numrit të rasteve në Kinë”, dhe nga raportet për numrin e punonjësve shëndetësorë që janë infektuar ose kanë vdekur, tha Tedros, duke kritikuar atë që ai e quante “mungesë urgjence në financimin e përgjigjes nga bashkësia ndërkombëtare ”.

Më shumë se 68,000 njerëz janë infektuar deri më tani nga virusi vdekjeprurës.

(A.Ago BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb