Një gjeneral rus që fluturonte me një avion sulmi tokësor është rrëzuar mbi Ukrainë, duke u bërë piloti më i lartë i vrarë në konflikt deri më tani, shkruan The Times. 

Gjeneralmajor Kanamat Botashev, 63 vjeç, po tërhiqej nga sulmi kur u godit nga një raketë kundërajrore e lëshuar nga parashutistët ukrainas. Ai nuk kishte kohë për të dalë dhe u vra menjëherë nga shpërthimi i së dielës.

Ekspertët ishin në mëdyshje se përse Botashev, i cili kishte dalë në pension, po merrte pjesë në një mision luftarak në betejën intensive për të kapur qytetin strategjik lindor të Severodonetsk. Trupat ruse të mbështetura nga artileria masive dhe bombardimet ajrore kanë përshkuar linjat ukrainase në Popasna, një qytet në jugperëndim të Severodonetsk, duke kërcënuar se do të ndërpresin mbrojtësit e qytetit.

Oleksiy Melnyk, një kolonel në pension i forcave ajrore ukrainase dhe një bashkëdrejtor në qendrën Razumkov, një institut ukrainas, tha: “Në forcat ajrore sovjetike dhe ruse, është e detyrueshme të kryeni disa nga të njëjtat misione si pilotët tuaj, kështu që gjeneralët fluturojnë.

“Ajo që është befasuese është se ai ishte në pension. Ka dy arsye të mundshme që ai ishte atje. Ai doli vullnetar sepse pilotët rusë nuk ishin të gatshëm të fluturonin pasi një numër i madh i tyre u qëllua dhe u vra ose ai shkoi në vijën e frontit dhe u kërkoi miqve të tij që ta linin të shkonte lart.”

Forcat e armatosura të Ukrainës kishin raportuar se kishin rrëzuar një Su-25 rus mbi rajonin e Luhansk të dielën, por identiteti i pilotit u konfirmua vetëm sot. BBC tha se tre nga vartësit e gjeneralit, të cilët kërkuan anonimitetin, e kishin identifikuar Botashev si pilot dhe konfirmuan vdekjen e tij.

Një kanal i mediave sociale Telegram i përdorur nga pilotët rusë i bëri homazhe gjeneralit.

“Mirupafshim komandant”, lexoi një tjetër. “Ka pak njerëz në këtë planet që kanë jetuar në qiell si ju. Qielli merr më të mirën, sot të ka marrë. Fluturim i përjetshëm, komandant!”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb