Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka thënë se disfata e Rusisë në Ukrainë nuk duhet të ngatërrohet me shfuqizimin e rolit të Rusisë si një fuqi e rëndësishme evropiane.

“Do të ketë një këndvështrim të Rusisë, i cili do të duhet të merret parasysh kur të përfundojë lufta në Ukrainë,” tha ai gjatë një prezantimi të librit për veprën e tij të fundit, “Lidershipi: Gjashtë Studime në Strategjinë Botërore”.

Republikani tha se qasja e përgjithshme ndaj luftës në Ukrainë, e cila filloi nga Rusia në shkurt, do të duhej të zhvendoste fokusin në objektivat politikë si dhe situatën ushtarake.

“Nuk mund të vazhdohet thjesht lufta pa një objektiv me të cilin mund të lidhen vendet e ndryshme.

Çështja e Ukrainës u përbë që kur filloi në shkurt nga dy pjesë: njëra, ishte një pjesë e Ukrainës që Rusia e ka aneksuar 10 vjet më parë dhe pjesa tjetër e Evropës dhe e Amerikës ishin pajtuar me këtë.

Çështja e dytë është Ukraina siç ekzistonte në ditën kur filloi agresioni dhe pushtimi rus. Unë besoj se nëse mbrojtja e Ukrainës arrin ata kufij, me fjalë të tjera, nëse e largon Rusinë nga çdo pushtim, atëherë mund të fillojë një negociatë për marrëdhëniet e ardhshme”, tha ai.

Ai shtoi se duhet të humbasë agresioni ndaj Ukrainës, jo Rusia si shtet dhe si entitet historik.

“Dhe për këtë arsye, kur armët përfundimisht të heshtin, çështja e marrëdhënieve midis Rusisë dhe Evropës do të merret shumë seriozisht:, tha ai.

Duke veçuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky si një zë që i kërkonte Kievit të njihte kërkesat ruse, Kissinger, i cili ishte Sekretar i Shtetit i SHBA-së midis viteve 1973-1977, tha se ai nuk kishte ndonjë pikëpamje të ndaluar për mënyrën se si ukrainasit mund ta përfundonin luftën.
Ai vuri në dukje një llogaritje për të cilën kishte folur vetë Zelensky, që dukej se merrte parasysh enklavat ruse të skalitura në konfrontimin në 2014.

“Nuk ishte se Ukraina duhet t’i jepte territor Rusisë për të arritur paqen. Nuk jemi ende në atë pikë, sepse rreth 20 për qind e territorit ukrainas tani është i pushtuar nga Rusia dhe kjo duhet të kthehet përpara se të flitet për një zgjidhje”, tha zoti Kissinger.

Kissinger shtoi se presidenti ukrainas i ishte referuar një “fitoreje të madhe” nëse forcat ruse do të shtyheshin në vijat e ngrira të konfliktit të shkurtit.

“Zelensky tha nëse arrijmë kufijtë, do të jetë një fitore e madhe. Dhe pas kësaj, ne do të argumentojmë ende për kthimin e 7 për qind të mbetur të territorit”, tha ai.

Me një histori të gjatë udhëtimesh pas mbajtjes së detyrës me ndikim të Sekretarit të Shtetit, zoti Kissinger është bërë një këshilltar jozyrtar për shumë liderë.

Ai u takua fillimisht me presidentin rus Vladimir Putin përpara se të ngjitej në postin më të lartë të vendit dhe tha se konflikti nuk mund të parashikohej nga diskutimet që ai pati me udhëheqësin rus gjatë viteve.

“Jam i befasuar nga përmasat e agresionit kundër Ukrainës – ai nuk përshtatet në natyrën e diskutimeve tona.
Çështja e Ukrainës nuk u ngrit vetëm. Perëndimi në atë kohë synonte t’i ofronte Ukrainës anëtarësimin në NATO , sepse kjo do të thoshte se e gjithë zona midis Berlinit dhe kufirit rus do të mbushej nga NATO, duke përfshirë të gjithë territorin nga i cili filloi agresioni kundër Rusisë gjatë gjithë historisë së saj.

Ky ishte shqetësimi themelor i Putinit kundër NATO-s, siç e kuptova, por nuk e justifikonte sulmin dhe refuzimin e një diplomacie gjithëpërfshirëse”, tha zoti Kissinger.

Gjermania do të ketë një rol të rëndësishëm në rindërtimin e Evropës që po shfaqet tani, duke përfshirë rindërtimin e vetë Ukrainës pas luftës, e cila do të kërkojë një lloj ndihme të llojit të Planit Marshall.

Qeveria gjermane nuk ka qenë në gjendje të hidhet në këtë me një program të plotë do të jetë shumë ndryshe nga ajo që është dashur të bëjë në periudhën e mëparshme”, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: