Burrat u ulën në hije, të rrethuar nga blloqe apartamentesh të bombarduara teksa kujtonin luftën e tyre. Në fund të shkurtit, ndërsa një autokolonë e madhe ushtarake ruse përparonte në Borodyanka, një qytet afër Kievit, Serhii Piven, një nënkolonel i guximshëm ukrainas, drejtoi një grup të vogël luftëtarësh partizanë që përgatiteshin të përballeshin me ushtrinë pushtuese të Presidentit Putin.

Piven, kreu i zyrës së komisarit ushtarak të qytetit, kishte refuzuar një urdhër për t’u tërhequr dhe për të lënë pas vetëm një forcë praparoje. “Unë u përgjigja se nuk do të braktisja njerëzit,” tha ai. “Kjo është toka ime dhe unë nuk do të ikja.”

Ai mblodhi rreth 45 luftëtarë për të mbrojtur Borodyanka dhe u dha secilit një pushkë sulmi kallashnikov. Rreth gjysma e tyre nuk kishin shërbyer kurrë në ushtri. A dinin edhe të qëllonin me armë? “Përafërsisht. Pjesa tjetër ia doli mbanë”, tha Piven.

Për një ditë e gjysmë tjetër, të veshur kryesisht me tuta, Piven dhe njerëzit e tij nisën betejën me ushtrinë ruse, duke hapur prita vdekjeprurëse dhe duke forcuar fuqinë e tyre të zjarrit me granatahedhës dhe armë të tjera që ata morën nga armiqtë e tyre të rënë. “Ne ishim rezistenca e parë serioze me të cilën ata ishin përballur”, tha ai. “Ata menduan se thjesht do të parakalonin në Kiev.”

Ata shkatërruan rreth pesëdhjetë tanke dhe automjete të blinduara, duke i blerë ushtrisë ukrainase kohë jetike për të forcuar pozicionet e saj mbrojtëse rreth Kievit. Shtatë nga partizanët u vranë përpara se grupi të shkrihej më në fund në pyllin përreth.

“Shërbimet tona të inteligjencës na thanë më vonë se kishin përgjuar komunikimet ruse. Ata menduan se ne ishim forca speciale të trajnuara mirë”, tha Piven. “Nuk është se rusët luftuan keq, vetëm se ne luftuam mirë. Ne e njohim këtë zonë, ne kemi jetuar këtu gjatë gjithë jetës sonë. Ne e dinim saktësisht se ku t’i angazhonim ata.”

Ndërsa u ulëm në sheshin e qytetit, ata nxorën telefonat inteligjentë dhe më treguan imazhe nga beteja e furishme: ushtarë rusë të vdekur, tanke të djegura dhe rrugë të stërmbushura me mbeturinat e luftës. Megjithatë, burrat, me fytyrat e tyre të gdhendura nga lodhja, pranuan se përvojat e tyre i kanë lënë të dëmtuar psikologjikisht. “Qimet në krahun tim po ngrihen edhe kur flas për këtë,” tha Piven.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Të gjithë thonë se kanë pasur probleme me gjumin që nga përfundimi i luftimeve në Borodyanka. Disa janë diagnostikuar me çrregullim të stresit post-traumatik, një sëmundje e zakonshme mes ushtarëve që kanë parë veprime të vijës së parë.

“Në fillim, nuk mund të flija fare”, tha Vitaly Shevchenko, një analist ushtarak i cili nuk kishte përvojë në fushën e betejës përpara pushtimit. “Tani, ja kaloj me katër orë në natë.”

Ata gjithashtu thonë se janë bërë më agresivë, të prirur për t’u acaruar në çdo aluzion më të vogël të padrejtësisë, madje edhe brenda familjeve të tyre. “Para luftës mund të diskutoja gjërat që më bezdisnin në një mënyrë normale”, tha Piven. “Jo më.” Disa e përballojnë stresin në mënyrën e tyre. “Dua të qëlloj gjatë gjithë kohës”, tha Viktor Romanchuk, një tjetër luftëtar partizan. “Kam kaluar shumë kohë në poligonin e qitjes.”

Piven tha se njerëzve të tij nuk u është dhënë asnjë dokument zyrtar që vërteton se ata po vuajnë ndonjë efekt afatgjatë të luftimeve. Mungesa e dokumenteve do të thotë se ata nuk do të kenë të drejtë për trajtim mjekësor falas në të ardhmen. “Diçka duhet bërë”, tha ai. “Ata duhet të jenë në gjendje të dëshmojnë se kanë luftuar këtu.”

Ekziston gjithashtu një ndjenjë e pakënaqësisë së vazhdueshme që jo të gjithë në qytetin e tyre i vlerësuan sakrificat e tyre. “Disa njerëz na thanë, ‘pse u kundërpërgjigjët? Nëse nuk do të kishit ofruar rezistencë, atëherë shtëpitë tona do të qëndronin ende në këmbë,” tha Piven, duke treguar mbetjet e copëtuara të blloqeve të kullave. Ai tundi kokën. “Një mik, mirë, një ish-shoqe tani – më tha këtë dhe unë iu përgjigja: ‘A doje që vajza jote adoleshente të përdhunohej nga gjashtë ushtarë rusë? Po gruaja jote?’”

Pushtimi brutal i Rusisë ka traumatizuar një pjesë të madhe të popullsisë civile dhe gjysma e të gjitha familjeve ukrainase besohet se janë ndarë nga luftimet. Në Kiev, refugjatët nga Mariupol, qyteti port që u shkatërrua nga bombardimet ruse, marrin pako ushqimore në qendrat e ndihmës. Ata mund të marrin ndihmë profesionale për t’i ndihmuar ata të përballen me tmerret që kanë parë dhe ndjenjat e tyre të dëshpërimit.

“Ata kanë frikë nga zhurmat e forta, nga të folurit me njerëzit. Ata njerëz që u ulën në bodrume për dy ose tre muaj nën granatime janë vazhdimisht të shqetësuar se do të mbeten pa ushqim”, tha Anna Chasovnikova, një psikologe e cila gjithashtu u arratis nga qyteti. “Shumë njerëz, ata që kanë humbur anëtarët e familjes ose shtëpitë, thjesht nuk shohin ndonjë kuptim për të vazhduar.”

Ajo tregoi për një grua 64-vjeçare nga Mariupoli, e cila iku në sigurinë relative të Kievit, por më vonë u hodh nga kati i 15-të i një blloku apartamentesh pasi vuante nga depresioni. “Para luftës, shumë njerëz kishin një qëndrim negativ ndaj psikologëve dhe mendonin se mund t’i zgjidhnin vetë problemet e tyre. Por tani njerëzit e kuptojnë se kanë nevojë për ndihmë.”

Afërsia e Mariupolit me Rusinë, kufiri i së cilës është mezi 40 milje larg, përkeqësoi ndjenjën e tronditjes për shumë banorë, ndërsa mungesa e ndjeshmërisë dhe shqetësimit të treguar nga miqtë dhe të afërmit në Rusi shkaktoi ndjenja konfuzioni dhe lëndimi. “Kishte një moskuptim të plotë se një vend fqinj mund të na sulmojë në këtë mënyrë”, tha Chasovnikova. “Kumbara ime në Moskë më shkroi në fillim të luftës: “Mos u shqetëso, ushtria jonë është atje për të të çliruar”. Por çlirim nga çfarë? Puna ime, jeta ime, familja ime?”

Kthehu në Borodyanka, pyeta Piven dhe shokët e tij luftëtarë nëse janë të përhumbur nga fytyrat e ushtarëve rusë që ata vranë nga një distancë e afërt. “Nuk është si në filma”, tha Shevchenko. “Nuk ndjeva absolutisht asnjë emocion.” Të tjerët tundën me kokë në shenjë dakordësie.

“Për të qenë i sinqertë, unë dua që ata të kthehen përsëri”, tha Piven. “Kështu që unë mund të vras ​​më shumë prej tyre.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb