Një mace në Oregon pritet të vendos një rekord Guinness, pasi pronarët e saj zbuluar se ajo është dy vite më e madhe se macja e njohur si më e vjetra në borë.

Charly Briggs of Turner tha se miqtë i sugjeruan asaj të kontaktonte Rekordet Botërore Guinness për të parë nëse macja e saj, Samm, mund të jetë më e vjetra në botë në moshën 26-vjeçare.

“E pyeta Guinness-in dhe ata thanë: ‘Macja më e vjetër e gjallë që kemi në rekord tani është 24 vjeçe’,” tha Briggs . “Unë jam si,” Çfarë? Ajo është më e vjetër se 24. Më dukej sikur sapo isha çmendur. Më pas po ua dërgoja miqve të mi në rrjetet sociale.

Briggs tha se Samm ishte një endacake kur ajo e adoptoi atë në Memphis në vitin 2002, por veterineri i tij ka konfirmuar se ajo është 26 vjeçe dhe me shëndet të mirë.

sakaq, Briggs shtoi se ajo është në proces të dorëzimit të provave të duhura në Guinness Ëorld Records për njohjen zyrtare të Samm.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb