ITALI

Truri i prekur nga indiferenca shkrihet në diell. Është ky mesazhi që artisti Marco Nones kërkon të lançojë me instalacionin e tij në sheshin Duomo në Trento. 120 tru prej akulli kanë pushtuar hapësirën, duke i ftuar të gjithë të reflektojnë për ndryshimet klimatike.

Teksa pjesa e akullit shkrihet, në drurin ku këto skulptura janë vendosur është gdhendur Indiference.”E realizova këtë performacë –shpjegon Nones- për të theksuar indiferencën që ekziston teksa shohim akujt që shkrihen apo pemët që shkatërrohen nga erërat.

Kjo na lëndon shumë. Unë jam përpjekur që me profesionit tim të tregoj indiferencën absolute që njerëzit kanë ndaj planetit”.

(da.xha/BalkanWeb)

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb