TIRANE

Ish-zv/ministrja e Financave, Irena Beqiraj është rreshtuar kundër ndryshimeve të qëverisë Rama për ndryshime në Kodin Penal. Përmes një postimi në facebook, Beqiraj shkruan se ka ardhur koha që qeveria shqiptare të mësojë se lufta nuk fitohet nga frika , ligji nuk zbatohet nga frika, shteti nuk ndertohet nga frika .

Për Beqirajn, qeveria duhet të kuptojë se kur dënimet me burg përdoren në masë humbasin efektin.

Për të argumentuar qëndrimin e saj,  ish-zv/ministrja e Financave në qeverinë Rama, sjell në vëmendje raportin e qeverisë britanike të 1937 në prag të luftës.

Statusi i plotë:

 Kur denimi me burg nuk tremb me !!!

Në vitin 1937, në prag të luftës, Qeveria Britanike hartoi ​​një raport me parashikimin se: një sulm i vazhdueshëm bombardues gjerman do të linte gjashtëqind mijë të vdekur dhe 1.2 milion të plagosur dhe do të krijonte panik në masë në rrugët e vendit. Njerëzit do të refuzonin të shkonin në punë. Prodhimi industrial do të ndalej. Ushtria do të ishte e padobishme kundër gjermanëve, sepse do të ishte e preokupuar me mbajtjen e rendit në mesin e miliona civilëve të panikuar. Planifikuesit ngritën disa spitale psikiatrike jashtë kufijve të qytetit për të trajtuar viktimat psikologjike te sulmeve. “Ka shume mundësi,” deklaronte raporti “se kjo mund të na kushtojë luften.” Në vjeshtën e vitit 1940 filloi sulmi i parashikuar gjatë.

Cuditerisht paniku kurrë nuk erdhi. Spitalet psikiatrike të ndërtuara në periferi të Londrës nuk u përdoren sepse askush nuk u shfaq. Shumë gra dhe fëmijë u evakuan në fshat ndërsa filluan bombardimet. Por njerëzit që kishin nevojë për të qëndruar në qytet në përgjithësi qëndruan. Ndërsa Blitz vazhdonte autoritetet britanike filluan të vëzhgonin – për habinë e tyre -vune re jo vetëm guximin përpara bombardimeve, por diçka qe dukej kaq afër indiferencës. “Në tetor të vitit 1940 ” një psikiatër anglez shkruante:
“Çdo qindra metra apo më shumë, kishte një krater bombe ose rrënoja dyqanesh apo shtepish. Sirena shpërtheu ne parajmerim dhe unë vezhgoja se çfarë do të ndodhte. Një murgeshë kapi dorën e një fëmije që po shoqëronte dhe nxitoi. Ajo dhe unë dukej të ishin të vetmit që e kishin dëgjuar paralajmërimin. Djemtë e vegjël vazhduan të luajnë në të gjithë trotuaret, blerësit vazhdonin të grindeshin, një polic drejtote trafikun në mërzitje madhështore duke sfiduar vdekjen dhe ligjet e trafikut. Askush, aq sa unë mund të shihja, shfaqi panik”

Shpjegimi tipik për reagimin e londinezëve ISHTE “stoicizmi” , qe thuhet se është i natyrshëm në karakterin anglez. Por një nga gjërat që shpejt u bë e qartë ishte se nuk ishin vetëm britanikët që silleshin në këtë mënyrë.
Zyrtarët e qeverisë britanike gabuan – veç ne parashikimin rreth mënyrës se si do të reagonin londinezët . Ato nuk e dinin qe Frika perballe nje mjeti qe perdoret ne mase eshte elastike .
Ka ardhur koha qe kete ta mesoje Qeveria Shqiptare .

Denimi me burg KUR BEHET MJET i perdorur ne mase , humbet efektin që të gjithë mendojme se ka . Frika nga denimi behet elastike dhe denimi me burg nuk tremb me .
Lufta nuk fitohet nga frika , ligji nuk zbatohet nga frika, shteti nuk ndertohet nga frika .

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb