Sheshet italiane pushtohen nga kokaina. Trafikantët e drogës kanë arritur të riorganizohen dhe të rifillojnë në pandeminë e vazhdueshme duke diversifikuar metodat e transferimit të drogës dhe duke përshtatur rrugët dhe transportuesit ndaj kufizimeve fizarmonikë të vendosura nga shtetet në mbarë botën, shkruan La Repubblica.

Dhe tani që barrierat kanë rënë praktikisht kudo, edhe droga që kishte pritur në qendrat e magazinimit po ecën me shpejtësi. Këtë e dëshmon mbi të gjitha numri i kapjeve të drogës nga forcat e policisë në Itali, sasitë dhe llojet e drogës. Me ‘Ndrangheta, si gjithmonë, që bën mikpritësen. Këto janë të dhënat e raportit vjetor që Drejtoria Qendrore e Shërbimeve të Barnave paraqiti në Parlament.

Zinxhiri i ri i trafikut të drogës
Modelet e reja të biznesit si në menaxhimin e trafikut të madh ashtu edhe në aktivitetet e tregtisë shënuan rimëkëmbjen e tregut në vitin 2021. Organizatat kriminale i janë drejtuar, nga njëra anë zinxhirëve globalë të furnizimit, dhe nga ana tjetër, kanë ndryshuar metodat e shitjeve duke rritur përdorim gjithnjë e më shumë të internetit dhe të mjeteve të reja të ofruara nga platformat e IT.

Rritja e konfiskimeve
Rritja e kapjeve të drogës krahasuar me vitin 2020 është 54%, veçanërisht për sa i përket kokainës dhe kanabisit. Nga 59 tonë në 2020 në 91 tonë në 2021, duke përmbysur trendin negativ që vazhdoi nga viti 2019. Le të themi se (nëse përjashtojmë vitet 2014-2018) kaq shumë drogë nuk ishte kapur kurrë në 40 vitet e fundit.

Primati i kokainës
Është një rekord për konfiskimet e kokainës: më shumë se 20 tonë vetëm vitin e kaluar, shumë më tepër se sa ishte raportuar tashmë si shfrytëzimi i vitit 2020 me 13 ton pluhur të bardhë të sekuestruar. “Rritje konstante me trend eksponencial”, thuhet në raportin e DASHC-së. Dhe nga ndalesat e kontejnerëve tregtarë, konfirmohet rruga e re mesdhetare e dalë tashmë vitin e kaluar, e cila pas ndalimit në portet kombëtare (Gioia Tauro mbi të gjitha), niset (nën drejtimin e grupeve kriminale shqiptare dhe serbo-malazeze) drejt porteve të zonave të Ballkanit, Egjeut dhe Detit të Zi. Një rrugë që konfirmon konsolidimin e organizatave ballkanike në skenën kriminale. Pas ngadalësimit në vitin 2020, ka pasur një rikuperim vendimtar të importeve nga Amerika e Jugut, ku kartelet po fusin tepricën e produktit të magazinuar gjatë fazave më agresive të pandemisë.

Kanabisi fiton treg
Një tjetër rritje e dukshme është ajo e konfiskimeve të kanabisit: +113% për hashashin dhe +135% për marijuanën. Të dhënat në lidhje me bimët, nga ana tjetër, shkojnë kundër trendit. Rezultati i vitit 2021 konfirmon se kanabisi mbetet droga më e kapur në Itali (mbi dy të tretat e të gjitha drogave të kapura). 20% e substancës përbëhet nga tufë lulesh dhe produkte derivate me përmbajtje të ulët THC. Duhet theksuar se krahas vendeve tradicionale të importit të kanabisit, po krijohet një prodhim kombëtar në natyrë, veçanërisht në Sardenjë, ndërkohë që fluksi i drogave të lehta që vijnë nga zonat e Ballkanit është ulur ndjeshëm.

Përdorimi i heroinës në rritje
Shifra e kapjes së heroinës në vitin 2021 (567.52 kilogramë) është në përputhje me trendin e pesë viteve të fundit dhe pak më e lartë se në vitin 2020. Por sasia më e madhe e drogës u kap në avionë dhe anije, në rënie sasia e ardhur nga rruga ballkanike që ngre pyetje në lidhje me atë që ka ndodhur në Afganistan që nga gushti 2021 pas tërheqjes së trupave amerikane.

Ekskalimi i drogës për përdhunim
Nëse sasia e drogave sintetike të kapur në vitin 2021 tregon një rënie në krahasim me një vit më parë, kjo nuk ndodh për substancat e lëngëta, GBL dhe GHB, dy qetësues të fuqishëm disociues të njohur më mirë si droga përdhunimi. “Në vitin 2021 – thuhet në raport – ata u kthyen në qendër të vëmendjes për shkak të zbulimit të një fenomeni të gjerë të tregtimit të drogës kryesisht për shitje online, të ofruar, për më tepër, nga një formë e re e sipërmarrjes delikuente ‘bëje vetë’.
“Drogat sintetike – vëzhgojnë hetuesit – janë shumë të fuqishëm, sasitë minimale janë të mjaftueshme për të paketuar qindra doza dhe mjafton një klikim i thjeshtë për të krijuar një dyqan dixhital. Mund të bëhet porosia elektronike dhe marrja e lëndës narkotike në shtëpi me postë”.

Organizata hegjemoniste ‘Ndrangheta
Droga mbetet zona kryesore e interesit të organizatave kriminale transaksionale që përdorin metoda gjithnjë e më të sofistikuara për t’i shpëtuar hetimeve si teknologjia kriptografike dhe mbështeten në një afërsi të madhe veçanërisht në porte. Roli hegjemonik është gjithmonë i Ndranghetës, i përcaktuar si “një lojtar i vërtetë i aftë për të zhvendosur aktivitetet e saj të paligjshme në mbarë botën”, por edhe mafiozët e tjerë si dhe shoqatat etnike të pranishme në Itali, shqiptarët dhe malazezët mbi të gjitha të ndjekur nga nigerianët, arrijnë të gjejnë hapësirë ​​të mjaftueshme për manovrim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: