Një komandant i lartë i grupit rebel të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare të Kolumbisë (ELN) ka vdekur nga plagët e marra në një bombardim ushtarak, tha qeveria.

Angel Padilla Romero, i njohur me pseudonimin Fabian, drejtoi Frontin Perëndimor të ELN  vdiq në një spital në Cali, qyteti i tretë më i madh i vendit, u tha gazetarëve të martën ministri i mbrojtjes Diego Molano.

Romero u dërgua në spital pasi u gjet i plagosur në xhunglat e provincës Choco, një nga fortesat e grupit rebel, 10 ditë pas bombardimit.

“Ne kemi bërë goditjen më të fortë kundër ELN gjatë qeverisë së Presidentit Ivan Duque,” tha Ministri kolumbian i Mbrojtjes Diego Molano gjatë një konference për shtyp, duke e përshkruar komandantin rebel si “udhëheqësin më të rëndësishëm të ELN ende në Kolumbi”

“Ne e kapëm atë të gjallë, i dhamë ndihmën e parë dhe ai u transferua në një spital në Cali ku vdiq ndërsa po merrte kujdes mjekësor,” tha Molano, duke shtuar se shtatë rebelë të tjerë u vranë gjithashtu në bombardim.

Presidenti kolumbian Ivan Duque tha në Twitter se “narko-terroristi” dhe “vrasësi” ishin “neutralizuar”.

“Ai ishte një kriminel i rrezikut më të madh,” shtoi Molano, i cili e quajti Fabianin “autor të shumë vrasjeve” dhe e përshkroi atë si një “drejtues të trafikut të drogës” pas shpërnguljes së mijëra njerëzve.

ELN është organizata e fundit rebele aktive që vepron në Kolumbi pas një marrëveshjeje paqeje të vitit 2016 që zyrtarisht çarmatosi grupin kryesor rebel të vendit, Forcat Revolucionare të Armatosura të Kolumbisë (FARC).

Disa disidentë të FARC mbeten aktivë në kombin e Amerikës së Jugut, ndërsa ELN ka rreth 2.300 luftëtarë aktivë dhe një rrjet të gjerë mbështetës në qendrat urbane.

Kolumbia, e cila është tronditur nga protestat masive antiqeveritare këtë vit, gjithashtu përjetoi një rritje të dhunës në vitin 2020 në mes të pandemisë koronavirus.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (ICRC) tha në një raport në mars se 389 njerëz – kryesisht civilë – u vranë nga pajisjet shpërthyese vitin e kaluar. Ky është raporti më i lartë që nga viti 2016, kur u nënshkrua marrëveshja e paqes midis qeverisë dhe FARC.

Vendi përballet me të paktën pesë konflikte të vazhdueshme me grupet e armatosura, tha ICRC, duke shtuar se civilët po paguanin çmimin e rritjes së dhunës.

Kombet e Bashkuara gjithashtu thanë në fillim të këtij viti se dhuna po “intensifikohej” në Kolumbi, veçanërisht në pjesë të largëta të vendit, dhe se vrasjet e aktivistëve të të drejtave të njeriut janë në rritje.

Vdekja e Romero është goditja më e rëndësishme kundër ELN që kur komandanti tjetër “Uriel” u vra në një operacion ushtarak në tetor të vitit të kaluar.

Duque në vitin 2019 përfundoi negociatat me grupin pasi rebelët pretenduan një sulm me makinë bombë që vrau 22 oficerë policie, duke rifilluar operacionet ushtarake kundër ELN.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb