Është kapur trafikanti më i kërkuar i drogës në Kolumbi dhe kreu i bandës më të madhe kriminale në vend.

Dairo Antonio usuga, i njohur me nofkën ‘ Otoniel’, u kap pas një operacioni të përbashkët të ushtrisë, forcave ajrore dhe policisë të Shtunën. Qeveria kishte ofruar një shpërblim prej 800,000 dollarësh  për informacion në lidhje me vendndodhjen e tij, ndërsa SHBA vendosi një shpërblim prej 5 milion dollarësh për kokën e tij. Presidenti Iván Duque përshëndeti kapjen e Otoniel në një video-mesazh televiziv.

“Kjo është goditja më e madhe ndaj trafikut të drogës në vendin tonë këtë shekull”, tha ai. “Kjo goditje është e krahasueshme vetëm me rënien e Pablo Escobar në vitet 1990.” Otoniel u kap në strehën e tij rurale në provincën Antioquia në Kolumbinë veriperëndimore, afër kufirit me Panamanë.

Ndërsa detajet e operacionit ende po dalin, presidenti tha se një oficer policie ishte vrarë. Forcat e armatosura të Kolumbisë publikuan më vonë një foto që tregonte ushtarët e saj që ruanin Otonielin e prangosur. Ka pasur disa operacione të mëdha që kanë përfshirë mijëra oficerë për kapjen e 50-vjeçarit në vitet e fundit, por deri më tani asnjë nuk ka pasur sukses.

Otoniel bëhet kreu i Klanit të Gjirit, i njohur më parë si Klani Usuga, pasi udhëheqësi i tij i mëparshëm – vëllai i tij – u vra nga policia në një bastisje në një festë të Vitit të Ri pothuajse dhjetë vjet më parë. Forcat e sigurisë të Kolumbisë e etiketuan bandën si organizatën më të fuqishme kriminale të vendit, ndërsa autoritetet në SHBA e përshkruajnë atë si “të armatosur rëndë dhe jashtëzakonisht të dhunshëm”.

Banda, e cila vepron në shumë provinca dhe ka lidhje të gjera ndërkombëtare, është e angazhuar në kontrabandën e drogës dhe njerëzve, nxjerrjen e paligjshme të arit dhe zhvatjen. Besohet se ka rreth 1,800 anëtarë të armatosur, të cilët janë rekrutuar kryesisht nga grupet paraushtarake të ekstremit të djathtë. Anëtarët janë arrestuar deri në Argjentinë, Brazil, Honduras, Peru dhe Spanjë.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb