Të paktën 23 njerëz kanë vdekur në një nga burgjet më të mëdha në Bogotá për shkak të rritjes së tensioneve mbi koronavirusin.

Ministrja e Drejtësisë së Kolumbisë Margarita Cabello tha se 83 të burgosur u plagosën gjatë një trazire në burgun La Modelo.

Të burgosurit në të gjithë burgjet mbajtën protesta të dielën kundër mbipopullimit dhe shërbimeve të dobëta shëndetësore gjatë shpërthimit të koronavirusit.

Zonja Cabello tha se 32 të burgosur dhe shtatë roje ishin në spital. Dy roje janë në një gjendje kritike për jetën.

Ajo tha se dhuna ishte një plan i koordinuar me shqetësime të raportuara në 13 nga burgjet e vendit.

Duke mohuar pretendimet e kushteve johigjienike ajo tha: “Nuk ka asnjë problem sanitar që do të shkaktonte këtë plan dhe këto trazira.

“Nuk ka asnjë infeksion, as ndonjë të burgosur, personel kujdestar ose administrativ që ka koronavirus.”

Ajo tha se të burgosurit kishin ekzekutuar dhe disa do të akuzoheshin për vrasje në tentativë.

Një numër i madh i të afërmve u mblodhën jashtë portave të burgut La Modelo për të pritur lajme për të dashurit e tyre. Ata thanë se kishin dëgjuar për të shtëna në ambjentet e burgut. 

132 burgjet e vendit kanë një kapacitet prej 81,000 të burgosur, por strehojnë më shumë se 121,000 të burgosur, sipas shifrave të ministrisë së drejtësisë.

Deri më tani, ka pasur 231 raste të konfirmuara të koronavirusit në Kolumbi dhe dy njerëz kanë vdekur.

Vendi do të fillojë një karantinë mbarëkombëtare nga e marta e cila pritet të zgjasë 19 ditë. Do të kufizojë lëvizjet e banorëve me përjashtim të stafit mjekësor, forcave të sigurisë dhe personelit të farmacisë dhe supermarketeve.

Njerëzit mbi 70 vjeç u është thënë që të qëndrojnë brenda në shtëpi deri në fund të majit.

 111390204 Mediaitem111390203

 

(A.Ago//BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb