Forcat ushtarake ruse po përpiqen të fshijnë qytetin jugor të rrethuar të Mariupolit “nga faqja e dheut”, tha një komandant ushtarak ukrainas aktualisht në Mariupol për CNN të mërkurën mbrëma.

“Është një katastrofë humanitare. Ka probleme me furnizimin me ujë, ushqim, mjekim dhe furnizim të përgjithshëm. Është një situatë shumë e vështirë”, tha Serhiy Volyna, zëvendës komandant i Batalionit të Marinës në Mariupol, i cili ka luftuar në rajon që nga viti 2014, kur Rusia aneksoi Krimenë.

“Ne jemi të rrethuar në Mariupol prej më shumë se 40 ditësh. Armiku na tejkalon në numër dhe për sa i përket armatimit, artilerisë së tyre, ata kanë artileri me bazë deti, tanke, mjete të blinduara dhe sigurisht mortaja. Është e vështirë për ne”, tha Volina.

“Është thjesht bombardim ajror… Ata thjesht po e fshijnë qytetin nga faqja e Tokës dhe kudo që ka ndonjë përforcim, ata gjithashtu përdorin tanket e tyre për ta shtypur atë”, vazhdoi ai.

Volyna shërbeu me forcat ukrainase gjatë aneksimit të Krimesë në vitin 2014 dhe gjithashtu shërbeu me forcat ukrainase dhe mori pjesë në operacionet ushtarake në rajonet Donetsk dhe Luhansk, tani pjesërisht të kontrolluara nga separatistët e mbështetur nga Rusia.

Kur u pyet nëse ai mund të luftojë tani kundër ish-kolegëve që kaluan në anën ruse, ai u përgjigj: “Po, sigurisht që është plotësisht e mundur”.

Ai e quajti një “situatë të çuditshme” që ish-anëtarët ose marinsat ukrainas dhe Roja Bregdetare e Flotës së Detit të Zi po “luftojnë” tani në njësitë ruse, duke i etiketuar ata “armiq të vendit tonë”.

Për sa i përket qëllimeve të Rusisë kur bëhet fjalë për Mariupolin, ai tha se së pari, Rusia dëshiron të përdorë qytetin për të “siguruar furnizimin me ujë të Krimesë”. Qëllimi i dytë i Rusisë në Mariupol është “të pushtojë të gjithë territorin bregdetar, pranë Azov dhe Detit të Zi dhe të ndërpresë Ukrainën nga qasja në det”, tha ai.

Rusia ka arritjet që ka për shkak të fuqisë së saj të konsiderueshme ajrore, duke i quajtur forcat e saj më pak të aftë se trupat ukrainase për sa i përket luftimeve tokësore, tha ai.

“Sa herë që na afrohen, pësojnë humbje të mëdha. Kjo është arsyeja pse pas kësaj, pasi kanë pësuar disfatën fillestare, marinsat e tyre janë të demoralizuar kështu që ata po përpiqen të hyjnë në një qytet vetëm kur ai është shkatërruar,” shtoi ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb