Afati kohor që kryeministri britanik Boris Johnson të përballet me një tjetër votëbesimi në lidershipin e tij mund të shkurtohet në mënyrë drastike nëse konservatorët mbështesin një ndryshim në rregullore javën e ardhshme.

Thirrjet që Johnson të japë dorëheqjen po shtohen, pasi dhjetëra anëtarë të qeverisë kanë dhënë dorëheqjen gjatë ditës.

Sipas rregullave aktuale të Komitetit të 1922-shit të Konservatorëve, kryeministri nuk mund të përballet me një sfidë tjetër brenda një viti nga fitorja e tij e lëkundshme muajin e kaluar.

– Cilat janë rregullat aktuale?

Lideri duhet të përballet me një votëbesim të deputetëve konservatorë nëse 15% e partisë parlamentare i bejnë thirrje kryetarit të komitetit Sir Graham Brady.

Sidoqoftë, nëse lideri mbijeton, nuk mund të ketë një votëbesim tjetër për 12 muaj, që do të thotë se Johnson është i sigurt në detyrë deri në qershor të vitit të ardhshëm.

Megjithatë, kritikët konservatorë po kërkojnë një rishkrim të rregullores.

– Si do të ishte rregullorja e re?

Mundësi të ndryshme janë paraqitur, duke përfshirë reduktimin e rrjetës së sigurisë nga 12 në gjashtë muaj, që mund të nënkuptojë një votim në fillim të dhjetorit.

Të tjerë thuhet se duan që çështja e së ardhmes së Johnson të vendoset përpara ndërprerjes së seancave të Dhomës së Komuneve për pushimet verore këtë muaj.

Një kompromis i sugjeruar është që një votë e dytë e besimit mund të mbahet nëse 25% e konservatorëve në Dhomën e Komuneve me 90 deputetë, dorëzojnë letrat drejtuar udhëheqjes së vitit 1922.

– A do të largohet në heshtje kryeministri?

Johnson do të qëndronte dhe do të luftonte çdo votëbesimi të ri, sipas sekretares të tij të shtypit, megjithëse ajo e përshkroi votimin e muajit të kaluar si “të qartë dhe vendimtar”.

Ajo tha gjithashtu se kryeministri Johnson është i bindur se vazhdon të ketë mbështetjen e deputetëve të tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: