Analiza e ujërave të zeza ka treguar se Sidnej renditet i pari në Australi për konsumin e kokainës dhe heroinës në kryeqytet, sipas Komisionit Australian të Inteligjencës Kriminale (ACIC).

Ndërkohë, Melburni u rendit i pari në nivel kombëtar në konsumin e MDMA-së (ekstazi) në kryeqytet, ndërsa Kanberra u rendit e para në nivel kombëtar për konsumin e oksikodonit në kryeqytet dhe e dyta për konsumin e kokainës.

Raporti i fundit i Programit Kombëtar të Monitorimit të Drogave në Ujërat e Zeza, i publikuar të mërkurën, gjurmoi konsumin e drogës në 12 substanca të ligjshme dhe të paligjshme.

Të dhënat mbulojnë 14,3 milionë australianë, rreth 57% e popullsisë dhe bazohen në mostrat e ujërave të zeza të mbledhura nga i gjithë vendi, në gusht dhe tetor.

Raporti zbuloi se mbi 14 tonë metilamphetaminë, e njohur gjithashtu si meth ose akull, kokainë, heroinë dhe MDMA, ose ekstazi, u konsumuan midis gushtit 2021 dhe gushtit 2022, me një vlerë të përllogaritur prej 10 miliardë dollarë Australiane (6,68 miliardë dollarë amerikanë).

Kjo paraqet një ulje prej 10% të konsumit krahasuar me një vit më parë.

“Kjo është një shumë shqetësuese, për sa i përket kostos ekonomike si dhe shpenzimeve aktuale për drogën dhe kostos për komunitetin”, tha në një deklaratë shefi në detyrë i ACIC, Matt Rippon.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb