Gjigandi amerikan i farmaceutikës Merck po kërkon miratimin urgjent për trajtimin me pilulë për Covid-19.

Merck & Co Inc (MRK.N) tha të hënën se ka aplikuar për autorizim të përdorimit emergjent të SHBA për ilaçin e saj për të trajtuar pacientët të COVID-19, duke e vënë atë në rrugën e duhur për t’u bërë i pari mjekim oral antiviral për sëmundjen.

Merck thotë se ‘Molnupiravir’ zvogëlon rrezikun e shtrimit në spital ose vdekjes me afërsisht 50%, kjo sipas një studimi të bërë.
Merck duke punuar me Ridgeback Biotherapeutics i ka shitur tashmë 1.7 milion pilila të trajtimit qeverisë amerikane.

Ilaçi funksionon duke penguar përsëritjen e virusit brenda trupit. Ndryshe nga remdesiviri i ilaçit intravenoz të Gilead Sciences, molnupiravir i Merck mund të merret me gojë. Nëse miratohet nga rregullatorët amerikanë, do të ishte pilula e parë për të trajtuar Covid, një përparim potencialisht që ndryshon lojën në luftën kundër virusit, i cili po vret mesatarisht më shumë se 1,600 amerikanë në ditë.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: