Një grup i përbërë nga kompanitë ruse të naftës dhe gazit në një takim me zëvendësministrin e naftës në çështjet e gazit, të hënën shprehën interes për të bërë investime në industritë iraniane të gazit.

Drejtori Menaxhues i Kompanisë Kombëtare të Gazit Iranian (NIGC) Majid Chegini, në takimin me delegacionin rus njoftoi gatishmërinë e Iranit për zgjerimin e bashkëpunimit me Rusinë në pjesë të ndryshme të industrive iraniane të gazit.

Pala ruse që pranoi propozimin, shprehu entuziazëm në investimet në industritë e gazit iranian, si dhe shkëmbimin e gazit natyror të Iranit në vende të tjera, duke njoftuar se ato aktivitete janë ndër përparësitë kryesore të kompanive ruse të naftës dhe gazit.

Detajet e fushave të propozuara për bashkëpunim dypalësh në fushën e gazit do të hulumtohen nga zyrtarët iranianë të gazit dhe negociatat e mëtejshme për zbatimin e marrëveshjeve përfundimtare.

Ministri iranian i naftës Javad Owji kishte njoftuar më herët se një diplomaci e fortë energjetike është në axhendën e tij, duke shtuar, “Ne do të negociojmë me klientë të ndryshëm për rritjen e eksporteve të gazit në vend.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb