TIRANË

Siç e tha sot dhe Presidentja e KE, Ursula von der Leyen konferenca e donatorëve për të ndihmuar Shqipërinë e goditur nga tërmeti i 26 nëntorit do të mbahet më 17 shkurt. Këtë gjë e konfirmon dhe ambasadori i BE, Luigi Soreca i cili thekson dhe ndër të tjera se Bashkimi Europian është në krah të Shqipërisë.

KE në dhjetor akordoi 15 milion euro për Shqipërinë veç ndihmave, ekipeve të shpëtimit dhe vlerësimit.

“Konferenca e donatorëve që do të ndihmojë Shqipërinë në përpjekjet për rikonstruktim pas tërmetit të 26 nëntorit të vitit të kaluar do të mbahet në Bruksel më 17 shkurt 2020.
Bashkimi Europian qëndronë krah Shqipërisë.”- shkruan Soreca.

Qett
Qett

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb