Ndodh shpesh që të mos vlerësojmë sa duhet shëndetin e mushkërive, kjo deri në momentin që fillojmë të përballemi dhe të kemi probleme me frymëmarrjen. Mushkëritë luajnë një rol shumë të rëndësishëm duke siguruar oksigjenin e nevojshëm për organizmin tonë dhe njëkohësisht ato luajnë rol dhe ndihmojnë edhe në mirëfunksionimin e organeve të tjera duke larguar dioksidin e karbonit nga organizmi.


Një sërë faktorësh si gjenetika, patologji të ndryshme dhe mjedisi mund të ndikojnë në shëndetin e mushkërive dhe si rrjedhojë të shkaktojnë probleme me frymëmarrjen. Kur preket shëndeti i mushkërive atëherë kjo ndikon drejtpërdrejt në cilësinë e jetës së përditshme tonën por mund të çojë deri edhe në pasoja fatale për jetën.


Prandaj, është e rëndësishme të marrim masa dhe të kujdesemi me qëllim që të diagnostikojmë dhe trajtojmë çdo problem që lidhet me mushkeritë.


56173182 2079739622140927 2666867158272704512 O

Gjatë gjithë muajit Prill, 1-30 prill, Spitali Hygeia do të ofrojë Paketën e Kontrollit të mushkërive me çmimin ofertë prej 5,000 lekë:
➖Vizitë Pneumologu
➖Spirometri
➖Grafi Pulmoni
➖Gjak Komplet
➖Urinë Komplet
➖Uremi Azotemi
➖Kreatinemi
➖SGOT
➖SGPT
➖G-GT

A e dini se…
– Kanceri i mushkërive renditet i pari për nga shpeshtësia ndër tipet e kancerit që prekin meshkujt dhe i treti te femrat
– Në vitin 2018 u diagnostikuan rreth 2 milion raste të reja me kancer të mushkërive
– Shkalla e mortalitetit në pesë vitet e para të diagnostikimit me kancer të mushkërive, vlerësohet të jetë rreth 87% e rasteve, shifër kjo më e lartë sesa norma e mortalitetit shkaktuar nga kanceri i prostatës dhe i gjirit marrë së bashku
– Çdo 30 sekonda, dikush, diku në botë nuk arrin t’i mbijetojë kancerit të mushkërive
– Rreth 80% të rasteve me kancer të mushkërive shkaktohen nga duhanpirja
– Femrat duhapirëse janë 2 herë më të rrezikuara se meshkujt për t’u prekur nga kanceri i mushkërive. Kjo vlen edhe për kategoritë jo duhanpirëse
✔Kryej kontrollin e Mushkërive/ Jeto shëndetshëm / Thuaj Jo Duhanit

Rezervo takimin: 04 23 90 000
#SpitaliHygeiaTirane #Shendetpertegjithe

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb