Një ditë më parë u arrestua nga policia për kontrabandën e 50 sirianëve nga Vlora drejt Italisë me gomone 31-vjeçari Qazim Ismailaj, ndërsa sot gjykata e Vlorës ka vendosur për të masën “arrest me burg” siç thuhet në vendimin e siguruar për “BalkanWeb” nga gazetari Enrik Mehmeti.

  • foto galeri

Qazim Ismailaj dyshohet se ka strehuar në banesën e tij në fshatin Trevllazër klandestinët që kishin ardhur nga Tirana dhe do iknin për në Itali me rrugë detare.

Pak ditë më parë u arrestua pronari i një hoteli në Tiranë, Fatos Dushe i cili kishte strehuar 9 prej klandestinëve.

Klandestinët më 8 janar kishin hipur një mjet lundrues i cili u bllokua në mes të detit mes Vlorës e Italisë. Disa prej tyre u dërguan në spital, teksa nuk pati asnjë viktimë dhe të 50-të u evakuuan.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb