Koreja e Veriut është që nga ky muaj një nga dy vendet e vetme, së bashku me Eritrenë, që nuk kanë administruar vaksina kundër COVID-19, pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme ndërkombëtare për të furnizuar vendin e fshehtë me vaksina.

Pheniani vitin e kaluar refuzoi gati dy milionë doza të vaksinave AstraZeneca dhe gati tre milionë doza të vaksinave Sinovac të ofruara nga programi ndërkombëtar COVAX. Vendi kishte kërkuar që vaksinat e Sinovac në vend të tyre të ri-ndahen në vendet e prekura rëndë.

Gati 250,000 doza të vaksinave Novavax të caktuara për Korenë e Veriut nga COVAX u anuluan në fillim të këtij viti, me sa duket për shkak të mungesës së përgjigjes nga Pheniani. Ekspertët thonë se pakënaqësia e Phenianit me numrin dhe llojin e vaksinave të ofruara ka të ngjarë t’i shtyjë ata të refuzojnë dërgesat.

“Vaksinat e ofruara për Korenë e Veriut deri më tani janë kryesisht ato nga AstraZeneca dhe Sinovac. Ajo që Pheniani dëshiron janë vaksinat e prodhuara në SHBA, të tilla si ato nga Pfizer”, tha për ABC News Lee Wootae, drejtor dhe studiues në Institutin Korean për Unifikimin Kombëtar.

Një tjetër ekspert vuri në dukje se Koreja e Veriut hodhi poshtë ofertën e vaksinës sepse nuk përmbushte sasinë që dëshironte regjimi i izoluar.

“Nuk është e paarsyeshme që Pheniani të vendosë se administrimi i një sasie kaq të vogël dozash do të kishte pak efekt”, tha për ABC News Shin Young-jeon, profesor në Kolegjin e Mjekësisë Universitare Hanyang.

Disa besojnë se ngurrimi i Phenianit ndikohet kryesisht nga gjykimi politik.

“Mesazhi se Koreja e Veriut kapërceu një krizë mjekësore me ndihmën e vaksinave të prodhuara në SHBA do të jetë e vështirë për regjimin e Kim Jong Un të justifikohet, duke marrë parasysh qëndrimin e tij kritik ndaj SHBA-së,” tha Lim Eul Chul, një profesor në Universitetin Kyungnam.

Regjimi i fshehtë mund të ketë pasur gjithashtu problem me mundësinë e mbikëqyrjes ndërkombëtare. Kushti për marrjen e vaksinave mund të mos ketë qenë një perspektivë komode për Phenianin, duke pasur parasysh gjendjen e izolimit total të vendit.

“Që Pheniani të pranojë ofertat e vaksinave, duhet të garantojë një plan transparent të shpërndarjes së vaksinave. Kjo do të thotë të lejohen monitoruesit ndërkombëtarë të hyjnë në vend dhe t’i lejosh ata të ndërhyjnë me mënyrën se si po shpërndahet vaksina dhe kujt”, shtoi Lim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb