EODY njoftoi 23 raste të reja të virusit të ri në vend. Nga këto, 1  në Rodopi , 2 në Kastoria , 1 në Attica , 8 në PE Xanthi , 4 janë “të importuar” nga Promachonas , 2 janë nga Shqipëria , 4 nga fluturime të huaja dhe 1 tjetër i importuara u gjet në Karpathos .

Sa për rastin nga Karpathos, është, sipas informacionit, një greko-amerikan që u transportua me një kapsulë të veçantë në spitalin Venizelio në Heraklion, Kretë.

Numri i përgjithshëm i është 3432.

777  të prekur konsiderohet se kanë të bëjnë me udhëtimet nga jashtë dhe 1906 kanë të bëjnë me një çështje tashmë të njohur.

9  pacientë po trajtohen të intubuar. Ndërkohë që 119 pacientë janë larguar nga ICU. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë vdekje, ndërsa numri  qëndron në 192, 61 gra dhe pjesa tjetër burra.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb