Kina i është përgjijgur ashpër Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo lidhur me origjinën e koronavirusit teksa ky i fundit premtoi se ka prova që është krijuar në një laborator në Wuhan.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Kinës, Hua Chunying tha në një deklaratë për shtyp se Pompeo nuk ka asnjë provë por gënjen për interesa politike.

SHBA këtë vit ka zgjedhje prandaj Kina hedh akuza se Trump dhe njerëzit e tij po e përdorin armiqësinë ndaj Kinës për të fituar elektorat.

Më Chunying i bëri thirrje SHBA-së të mos merret me Kinën por me koronavirusin në shtëpinë e vet si dhe mos vendosë sanksione pasi nuk janë një armë e mirë në këto kohë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb