ATHINË

Pas shumë javësh të numrit të lartë të rasteve të koronavirusit në Greqi, numri i rasteve ditore të regjistruara në Greqi ka rënë përfundimisht në dy ditët e fundit. Vendi regjistroi gjithsej 526 raste të reja të Covid-19 të hënën, 62 më pak se 588 raste të regjistruara të dielën.

Të shtunën, një total prej 901 rastesh të virusit u diagnostikuan në Greqi.

Tragjikisht, 85 persona me virus kanë ndërruar jetë të hënën, 15 më shumë sesa ata që kishin humbur jetën të dielën dhe aktualisht ka 505 pacientë me Covid-19 në intubim në Greqi.

Në total, 131 597 raste të Covid-19 janë regjistruar në vend që nga fillimi i pandemisë, duke përfshirë të gjithë ata që janë shëruar nga virusi. Nga ky total, 5 229 janë të lidhur me udhëtime nga vende të huaja, dhe 38 481 janë të lidhur me kontakt me një rast të njohur.

Nga 505 pacientë të intubuar aktualisht, 77.4% janë mbi moshën 70 vjeç ose vuajnë nga kushte paraekzistuese. Mosha e tyre mesatare është 67, dhe 164 e pacientëve janë femra. Një total prej 812 pacientësh janë lëshuar nga spitalet në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë.

85 vdekjet e reja të regjistruara të hënën e çojnë numrin e përgjithshëm të viktimave në vend në 4 257. Nga të gjithë ata që humbën jetën pasi vuajtën nga virusi, gjithsej 1 717 kanë qenë femra.

Mosha mesatare e atyre që kanë ndërruar jetë me Covid-19 është 79 vjeç, dhe 95.7% e tyre ishin mbi moshën 70 vjeç ose vuanin nga çështje themelore shëndetësore.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb