RUMANI

Rumania rrezikon shtyrjen e zgjedhjeve lokale në fund të qershorit. Zgjedhjet në fakt nuk kishin një datë të parashikuar por ishin vendosur mes majit dhe qershorit të zhvilloheshin.

Tashmë duket se ato do të zhvillohen në qershor. Kurse në nëntor vendi shkon në zgjedhje të parakohshme pasi më 5 shkurt ishte parlamenti që rrëzoi qeverinë e Ludovic Orban me një mocion mosbesimi.

Tani Rumania po përballet edhe me krizën e koronavirusit ku numëron 115 viktima dhe 2 mijë e 738 të prekur.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb