Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të mërkurën se situata e brendshme politike në vend është e qëndrueshme dhe hodhi poshtë akuzat se presidenti rus Vladimir Putin po planifikon të shpallë gjendjen ushtarake.

Kur u pyet nëse Putin po planifikon të vendosë ligjin ushtarak në Rusi, Peskov tha: “Jo, kjo nuk është në planet tona”.

Kujtojmë se Drejtori i Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së, Avril Haines tha të martën se trendi aktual në Ukrainë rriti shanset që Putin të kthehej në përdorimin e mjeteve më drastike, duke përfshirë “imponimin e ligjit ushtarak, riorientimin e prodhimit industrial ose veprimet ushtarake potencialisht përshkallëzuese për të çliruar burimet e nevojshme për të arritur objektivat ndërsa konflikti zvarritet.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: