Rusia ka njoftuar sanksione kundër 384 zyrtarë japonezë në përgjigje të mbështetjes nga Tokio të sanksionet ndërkombëtare kundër Moskës, pas nisjes së agresionit në Ukrainë.

“Rreth 384 anëtarëve të parlamentit japonez u ndalohet hyrja në Rusi , pasi janë akuzuar për “miratimin e një qëndrimi jomiqësor, anti-rus”, tha Ministria e Jashtme ruse.

Një vendim i ngjashëm është marrë nga Kremlini edhe në maj, kur është ndaluar hyrja për 63 zyrtarë të lartë japonezë, përfshirë kryeministrin Fumio Kishida.
(BalaknWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb