Trashëgimtari amerikan i pasurive të paluajtshme Robert Durst, subjekt i dokumentarit të krimit HBO The Jinx, është dënuar për vrasjen e ikes së tij më të mirë, Susan Berman.

Durst u shpall fajtor për vrasjen e zonjës Berman në vitin 2000 për ta ndaluar atë të fliste me policinë për zhdukjen e gruas së tij.

Atëherë në moshën 55 vjeç, ajo u gjet e qëlluar në kokë në shtëpinë e saj në Beverly Hills. Në pjesën e fundit të The Jinx, Durst dëgjohet duke mërmëritur me vete: “Çfarë dreqin bëra? I vrau të gjithë, natyrisht”.

Disa orë para transmetimit të episodit të fundit, autoritetet arrestuan Durst në New Orleans për vrasjen e zonjës Berman. Trupi gjykues u lejua të shihnin dokumentuarin gjatë gjykimit.

Prokurorët e quajtën Durst, 78 vjeç, një “psikopat narcisist”. Tani duket se ai do të vdesë në burg. Susan Berman ishte një shkrimtare e librave “Giallo”, të krimeve, dhe kishte vepruar si zëdhënëse e Durst kur ai u bë i dyshuar për zhdukjen e gruas së tij.

Në një seancë të mëparshme, avokati i Durst, Dick DeGuerin, kundërshtoi që jurisë t’u tregoheshin edhe klipe nga All the Good Things, një film i vitit 2010 për martesën e tij me Ryan Gosling dhe Kirsten Dunst.

Filmi u drejtua nga regjisori i The Jinx Andrew Jarecki dhe përshkruan jetën e manjatit, duke e treguar atë si një vrasës. Gruaja e Durst, Kathleen McCormack, një studente e mjekësisë, u zhduk në vitin 1982 dhe supozohet se ka vdekur.

Menjëherë pas vendimit të së Premtes, familja e saj lëshoi ??një deklaratë duke i kërkuar prokurorëve në Qarkun Westchester të Nju Jorkut ta ndiqnin penalisht Durst.

“Sistemi i drejtësisë në Los Angeles i ka shërbyer më në fund familjes Berman. Tani është koha që Westchester të bëjë të njëjtën gjë për familjen McCormack,” thanë ata.

Prokurorët argumentojnë se Durst në të vërtetë vrau tre persona – i treti ishte një fqinj i moshuar, Morris Black, i cili zbuloi identitetin e Durst në 2001 ndërsa ai fshihej në Teksas.

Durst u lirua nga akuzat për vrasjen e Z. Black, duke argumentuar me sukses se ai e kishte vrarë atë në bazë të vetëmbrojtjes para se të copëtonte trupin.

Durst është një anëtar i huaj në një nga dinastitë më të pasura dhe më të fuqishme të pasurive të patundshme në Nju Jork. Vëllai i tij Douglas Durst, i cili dëshmoi në gjyq, i tha gjykatës: “Ai do të donte të më vriste”. Durst do të dënohet më 18 tetor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb