TIRANË

Pas takimit të djeshëm me kryeministrin Edi Rama, sot kryeprokurorja e përgjithshme e përkohshme Arta Marku është takuar edhe me ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Pjesë e diskutimeve mes tyre ishte lufta kundër korrupsionit dhe krimet të organizuar. Gjithashtu Gjonaj dhe Marku vunë theksin tek përshpejtimi i proceduarave hetimore nga ana e prokurorëve, sidomos për këto fusha, ku vonesat shkaktojnë probleme të tjera.

Ministrja e Drejtësisë i kërkoi kryeprokurores që të punojë më fort në këto çështje, teksa shtoi se faktori kohë në përmbylljen të çështjeve është shumë i rëndësishëm. Nga rekomandimet e Këshillit të Ministrave, të dorëzuar sot Prokurorisë së Përgjithshme theksohet se prioritet  mbetet lufta kundër  korrupsionit dhe krimit të organizuar.

“Nevojitet një përpjekje më e madhe nga prokurorët për të mbyllur më shpejt proceset hetimore në mënyrë të pavarur. Vështirësitë që has organi i akuzës janë në një fazë të avancuar. Për vitin në vazhdim, Këshilli i Ministrave ka miratuar rekomandimet për vitin 2019 në luftën kundër kriminalitetit. Rekomandimet kanë për qëllim parandalimin për luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar dhe respektimin e lirive themelore të të drejtave të njeriut. Prioritet do të jetë vijimi i reformës në drejtësi nëpërmjet reformës ligjore anti-krim që qeveria do ndërmarrë nëpërmjet ndërhyrjes në Kodin Penal. Lufta kundër korrupsionit mbetet një sfidë për vitin 2019.

Nga të dhënat për vitin 2018 rezulton se ka një ulje të numrit të personave nën hetim. Ka një numër të vogël të dërgimit për gjykim të çështjeve penale. Për këtë arsye qeveria ka rekomanduar krijimin e një historiku solid për ndjekje penale. Po ashtu për vitin 2018 vihet re se numri i përgjithshëm i veprave të kallëzuara është 46.892, nga të cilat vetëm 109 janë veprat penale”, theksoi Gjonaj.

(n.m/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb