Profesori i sociologjisë, Edomond Dragoti i ftuar në emisionin “Real Story”, në News 24, foli për rastet e krimit pas izolimit, sic po ndodh edhe në vendin tonë, në një kohë që janë zbutur disi masat e karantinës.

Sipas Dragotit, në kushtet e izolimit social njerëzit kanë tendencë të bëhen më agresivë.

“Pas izolimit social dhe fizik do të thosha që edhe në kushtet e izolimit social gjenerohen disa dukuri interesante, si emocione që polarizohen, agresiviteti merr fuqi gjatë izolimit, është provuar që izolimi e rrit shumë nivelin e agresivitetit si cdo emocion i fortë që e mbajmë brenda vetes dhe nuk e clirojmë. Emocione të tilla si zemërimi, hakmarrja, urrejtja zmadhohen si topi i borës që ushqehet nga mali dhe kur zbret poshtë kthehet në ortek. Pastaj ndodh katarsisi sic e quan Frojdi, shkarkimi i agresivitetit në formën e krimit”,- tha Dragoti.

Ai tha po ashtu se: “Edhe rastet e depresionit, vetëvrasjet sigurisht që mund të lidhen me izolimin e gjatë”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: