Stoqet po bien të hënën pasi çmimet e naftës po rriten në nivelin më të lartë në 13 vjet, duke rritur frikën për një rritje të mëtejshme të inflacionit që mund të dëmtojë ekonominë globale.

Në Azi, Indeksi Hang Seng i Hong Kongut u ul deri në 5% në tregtimin e mëngjesit. Së fundi, ai ishte ulur me 3.4%, në rrugën e duhur për të regjistruar rënien e tij më të keqe ditore në shtatë muaj. Nikkei 225 i Japonisë ra me 3.6%. Kospi i Koresë së Jugut ra me 2.5%. Shanghai Composite i Kinës humbi 1%.

Në tregun amerikan, kontratat e së ardhmes Dow ranë 450 pikë, ose 1.3%. Kontratat e së ardhmes S&P 500 dhe Nasdaq ranë përkatësisht me 1.6% dhe 2%.

Rriten çmimet e naftës
Trazirat e fundit erdhën pasi kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar amerikane u rritën me më shumë se 7% për të tregtuar me 124,17 dollarë për fuçi, niveli më i lartë që nga gushti 2008. Nafta e papërpunuar Brent gjithashtu u rrit në nivelin më të lartë që nga viti 2008, me 8% në 127,66 dollarë për fuçi.

Çmimet e naftës u rritën më tej pasi sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken tha të dielën në një intervistë për CNN se Shtetet e Bashkuara po punojnë me aleatët e saj në Evropë për të shqyrtuar mundësinë e ndalimit të importeve të naftës ruse në një përpjekje për të ndëshkuar më tej vendin.

“Në rast të ndonjë zbatimi [të ndalimit], masa do të përkeqësojë më tej çekuilibrin ofertë-kërkesë në një treg tashmë të ngushtë të naftës,” shkroi Yeap Jun Rong, një strateg tregu për IG Group.
“Rritja e çmimeve të naftës mund të përbëjë një kërcënim për marzhet e firmave dhe perspektivën e shpenzimeve konsumatore, në një kohë kur Fed do të përballet me presion më të madh për t’u tejkaluar me rritje më të shpejta dhe më të mëdha të normës në dritën e presioneve inflacioniste,” shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb