Bashkimi Europian ka propozuar një kufi për çmimet “e tepërta dhe të paqëndrueshme” të energjisë këtë dimër, si pjesë e një pakete për të mbrojtur konsumatorët europianë.

Brukseli ka paraqitur një mekanizëm të ri për të kontrolluar çmimet duke bllokuar transaksionet mbi një nivel të caktuar, i cili mund të shkaktohet “kur të jetë e nevojshme”.

Megjithatë, aleanca nuk propozoi një kufizim të menjëhershëm të çmimit të gazit, në vend të kësaj duke sugjeruar këtë masë si armën e fundit.

Politikëbërësit evropianë po përpiqen të izolojnë familjet nga ndikimi negativ i pushtimit rus të Ukrainës, i cili ka rritur çmimet e gazit, ndërsa paketa e masave, e rënë dakord nga komisionerët e BE të dielën, përfshinte rregullore emergjente për të lejuar blerjen e përbashkët të gazit në të gjithë BE-në për të negociuar çmime më të lira.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb